Dziś obchodzimy Światowy Dzień Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca

0
1747

Dziś swoje święto obchodzi Międzynarodowy Ruch Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca. Wydarzenie zrzesza około 97 milionów wolontariuszy w 192 krajach. Celem święta jest rozpowszechnianie idei humanitaryzmu oraz bezinteresownego pomagania innym

– Podstawową misją Ruchu CK i CP jest zapobieganie i łagodzenie cierpienia ludzkiego oraz ochrona ludzkiej godności, bez jakiejkolwiek dyskryminacji dotyczącej narodowości, rasy, płci, przekonań religijnych lub politycznych. – możemy przeczytać w oficjalnych źródłach, poświęconych Światowemu Dniowi Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca. W 1922 roku Czechosłowacki Czerwony Krzyż wystąpił z inicjatywą ustanowienia światowego dnia i tygodnia ruchu.

Na stronie Polskiego Czerwonego Krzyża dowiemy się, jak argumentował tę inicjatywę jeden z jej propagatorów, wieloletni prezydent Czechosłowacji, Tomaš MasarykNasz Czerwony Krzyż pragnie zachęcić nasze społeczeństwo bardziej do zapobiegania wojnom, aniżeli łagodzenia ich konsekwencji… Gdyby to doroczne święto obchodzono na całym świecie, byłoby ono z całą pewnością ogromnym wkładem w pokój. – W celu promocji pokoju proklamowano wówczas ogłoszenie trzydniowego rozejmu na czas Świąt Wielkanocnych. To wydarzenie nazywane jest Rozejmem Czerwonego Krzyża.

Później przez kilkanaście lat Liga Stowarzyszeń Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca rozważała projekt, aby ustanowić oficjalny dzień międzynarodowego święta. W lipcu 1946, po II wojnie światowej, Liga przyjęła wniosek Czechosłowackiego Czerwonego Krzyża, zaś w marcu ustanowiła 8 maja wspólne święto dla wszystkich istniejących stowarzyszeń. Data święta nie jest przypadkowa, bowiem 8 maja urodził się założyciel Czerwonego Krzyża i laureat pierwszej Pokojowej Nagrody Nobla – Henri Dunant.

Międzynarodowy Ruch Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca podejmuje zadania takie, jak ochrona życia i zdrowia ludzkiego, poszanowania istoty ludzkiej, czy praca na rzecz zapobiegania chorobom. Inicjatywa kieruje się zasadami humanitaryzmu, bezstronności, neutralności, niezależności, dobrowolności, jedności i powszechności. W 1919 roku, po odzyskaniu niepodległości powstało Polskie Towarzystwo Czerwonego Krzyża. Osiem lat później ruch zmienił swoją nazwę na Polski Czerwony Krzyż.