Na największych obiektach sportowych w Toruniu wystartowały pierwsze konkurencje w ramach XVIII Letnich Igrzysk Polonijnych. Po dwóch dniach najwięcej medali na swoim koncie ma Polonia Czeska
Oficjalne otwarcie imprezy odbyło się w sobotni wieczór, jednak pierwsze zawody przeprowadzono jeszcze przed zapalaniem olimpijskiego znicza. W samo południe w lasku przy Arenie Toruń wystartował bieg na 5 kilometrów. W sumie wystąpiło 43 zawodników reprezentujących 12 państw.
5 kilometrów na start
W rywalizacji mężczyzn najlepszy był Pawel Czeczko. Białorusin pokonał trasę w czasie 16 minut 44 sekund. Drugi na mecie był Ryszard Kagan z Kanady. 59-latek zdobył nie tylko srebrny medal, ale i wielkie uznanie za tak świetną postawę. Na trzecim stopniu podium stanął 17-latek z Hiszpanii David Andres Janeczko. Najlepszą z pań była Renata Siliuk z Litwy. Na pokonanie dystansu potrzebowała 21 minut i 20 sekund. Drugie miejsce przypadło Janie Kawulkowej z Czech, a trzecie Francusce Angelique Plywaczyk.
Bezpośrednio po zawodach rozdano pierwsze medale. W sumie przyznano 21 krążków w 7 kategoriach wiekowych oraz open (kobiet i mężczyzn). Najmłodszym zawodnikiem był 11-letni Emmanuel Marculewicz z Kanady, najstarszym natomiast 70-letni Mečislav Borusevič z Litwy. Najliczniej reprezentowanym krajem była Hiszpania, która wystawiła aż 7 zawodników.
Pierwszy dzień sportów drużynowych
Na dobre polonijne zmagania ruszyły w niedzielę. Mniej więcej od godziny 9:30 mogliśmy śledzić rywalizację na pięciu różnych obiektach. W Arenie Toruń dwudniowy turniej zainaugurowali siatkarze oraz siatkarki. Na kortach przy ulicy Przy Skarpie do środy potrwa turniej tenisa ziemnego. Do zmagań przystąpili także piłkarze. W pierwszej fazie turnieju mecze odbywają się na boisku z nawierzchnią sztuczną tuż obok Stadionu Miejskiego. We wtorek, środę i sobotę zmagania przeniosą się na boisko główne z nawierzchnią naturalną.
Rowery górskie i przygoda polonijnych malców
Na Skarpie odbyły się kolarskie MTB czyli wyścigi na rowerach górskich. W trudnym terenie leśnym ścigało się 42 zawodników z 10 krajów. Najwięcej, bo aż 12 medali zgromadzili Czesi. Połowa z nich to złote! 5 medali udało się zdobyć Litwinom. Również w tej konkurencji zmagania odbywały się w kilku kategoriach wiekowych. Najmłodszy z kolarzy – reprezentant Szwecji Filip Dereziński ma zaledwie 10 lat, najstarszy zaś to 70-letni Wiesław Tymonowicz z RPA. Z dokładnymi wynikami możemy zapoznać się TUTAJ.
Obok wyścigów rowerów górskich i biegu na 5 kilometrów trzecią rozstrzygniętą już konkurencją jest turniej dziecięcy. Zawody składały się z 5 różnych konkurencji sprawnościowych oraz sztafety przez płotki. Najmłodszą zawodniczką była 4-letnia Choe Plywaczyk z Francji. Polonia z jej kraju zdobyła w sumie po 3 medale każdego kruszcu. Konkurencję znów zdeklasowali reprezentanci Litwy (8 złotych, 8 srebrnych, 6 brązowych), tuż po nich najlepsi byli zawodnicy z Czech (5 złotych, 3 srebrne, 3 brązowe). Wyniki dostępne są TUTAJ.
Pierwsze medale rozdane
Juro czekają nas kolejne ceremonie medalowe. Odbędą się one o godzinie 18:30 w Wiosce Olimpijskiej przy CT Park. Medale otrzymają zwycięzcy kolarstwa, turnieju dziecięcego i siatkówki. Po dwóch dniach zmagań w klasyfikacji medalowej prowadzą Czesi. Drugie miejsce zajmują Litwini, a trzecie Francuzi. Poniżej dorobek medalowy wszystkich reprezentacji w kolejności złoto, srebro, brąz.
1. Czechy 12-7-6
2. Litwa 10-9-10
3. Francja 3-4-5
4. Irlandia 3-4-2
5. Białoruś 2-1-2
6. Austria 1-2-1
7. Niemcy 1-2-0
8. Hiszpania 1-1-1
9. Kanada 1-0-3
10. Rosja 1-0-0