Legalni bukmacherzy stanowią obecnie bardzo silne wsparcie dla polskich klubów sportowych oraz wielu innych wydarzeń organizowanych w Polsce. Wszystko za sprawą znowelizowanego prawa, które obowiązuje już ponad rok. 1 kwietnia 2017 r., a więc w momencie wejścia w życie zmian prawnych dotyczących hazardu, sporo zmieniło się również w branży bukmacherskiej. Legalni bukmacherzy zaczęli prześcigać się w podpisywaniu kolejnych umów sponsorskich z najbardziej znanymi klubami piłkarskimi, ale nie tylko
Sponsoring stał się bowiem głównym źródłem dotarcia do potencjalnych klientów bukmacherów, ponieważ inne formy reklamy i promocji posiadają znaczne ograniczenia zapisane w obowiązującym prawie. Jednym z takich ograniczeń jest zakaz emitowania reklam w telewizji, radiu, kinie i teatrze pomiędzy godz. 6 a 22. Od tego zapisu istnieje jednak wyjątek, zgodnie z którym reklama taka dopuszczalna jest również przed godz. 22, jeśli emitowana jest w trakcie transmisji z imprez sportowych, w których reklamowany bukmacher pełni rolę sponsora (całej imprezy sportowej, drużyny lub zawodników biorących czynny udział w tej imprezie).
Jest to jeden z powodów, dla których legalni bukmacherzy (z pełną listą takich bukmacherów można zapoznać się na https://www.wygranaonline.com/legalni-bukmacherzy/) przystąpili do zawierania dużej ilości umów sponsorskich. Jednak możliwość występowania w roli sponsora klubu, zawodnika czy całej imprezy zapewnia bukmacherom również inne korzyści, przede wszystkim w postaci ciągłej obecności nazwy bukmachera na koszulkach piłkarzy czy stadionach. W zależności od ustalonych warunków, widoczność nazwy bukmachera może mieć jeszcze szerszy zasięg. Postanowiliśmy więc przyjrzeć się, jakie umowy sponsorskie zawarły w ostatnich latach legalne firmy bukmacherskie. Niektóre z tych umów zawarte zostały jeszcze przed wejściem w życie nowelizacji prawa, inne są natomiast efektem nawiązania współpracy w ostatnim czasie.
- STS i PZPN. Jedna z najbardziej spektakularnych umów została podpisana pomiędzy Polskim Związkiem Piłki Nożnej, a bukmacherem STS. Umowa obowiązuje od 1 sierpnia 2018 r., a wygaśnie z końcem 2022 roku. Na mocy zawartego porozumienia, bukmacher STS będzie miał prawo tytułować się „Oficjalnym Sponsorem Reprezentacji Polski”, a logo firmy znajdzie się, m.in. na ściankach do wywiadów, biletach czy programach meczowych. Tytułem „Oficjalnego Sponsora Reprezentacji Polski” bukmacher będzie mógł posługiwać się również w kampaniach telewizyjnych, a przekaz informujący o sponsorowaniu będzie można zobaczyć na telebimach podczas meczów kadry czy bandach LED okalających boiska. W stacjonarnych punktach bukmachera będą również mogły znajdować się elementy wystroju związane z reprezentacją Polski.
Podpisana w marcu umowa nie jest początkiem współpracy pomiędzy bukmacherem a Polskim Związkiem Piłki Nożnej, ponieważ współpraca taka trwa już od 1 sierpnia 2014 r., natomiast konieczne było przedłużenie obecnej umowy, która wygasła 31 lipca tego roku. Zdecydowano się jednak poszerzyć warunki współpracy i bukmacher z „Oficjalnego Partnera Piłkarskiej Reprezentacji Polski” stał się „Oficjalnym Sponsorem Reprezentacji Polski”. Zostając sponsorem narodowej kadry, bukmacher z pewnością miał nadzieję na udany występ piłkarzy w trakcie mundialu odbywającego się w Rosji, lecz niestety na większe sukcesy trzeba będzie poczekać przynajmniej do roku 2020, kiedy to odbędzie się kolejna duża impreza piłkarska.
- Totolotek i PZPN. Umowę z Polskim Związkiem Piłki nożnej zawarła również firma Totolotek S.A. Porozumienie to jest nieco mniej spektakularne od wcześniej wspomnianego, ponieważ na jego mocy bukmacher uzyskał status „Oficjalnego Partnera Pucharu Polski”. Umowa zawarta w 2017 r. dotyczy 2 sezonów – zakończonego już sezonu 2017/2018 oraz obecnego, 2018/2019. Na mocy porozumienia bukmacher może posługiwać się oficjalnym logotypem Pucharu Polski, a jego nazwę zobaczyć można w trakcie meczów oraz innych wydarzeń związanych z Pucharem Polski.
- Fortuna i Legia Warszawa. Na przedłużenie trwającej od 1 stycznia 2014 r. umowy sponsoringowej zdecydował się bukmacher Fortuna oraz jeden z najbardziej utytułowanych klubów piłkarskich w Polsce – Legia Warszawa. Poprzednia umowa zawarta została na 3 lata, a więc wygasała z końcem 2016 roku. Zdecydowano jednak o przedłużeniu współpracy o kolejne 3 lata, w związku z czym bukmacher Fortuna pozostanie sponsorem głównym Legii Warszawa przynajmniej do końca 2019 roku.
- STS i Jagiellonia Białystok. Legalny bukmacher jest również głównym sponsorem aktualnego wicemistrza Polski – Jagielloni Białystok. Umowa została zawarta na okres 2 lat w lipcu 2017 r.
- LV Bet i Wisła Kraków. Sponsorem głównym kolejnego z najbardziej utytułowanych polskich klubów – Wisły Kraków – również jest legalny bukmacher. Tym razem chodzi o firmę LV Bet, która na początku 2018 roku przedłużyła współpracę z Wisłą Kraków. Obecna umowa obowiązywać będzie do końca sezonu 2020/2021.
- Forbet i Śląsk Wrocław. Na wsparcie finansowe legalnego bukmachera liczyć może także klub z Wrocławia. Na mocy obowiązującej umowy, Forbet jest aktualnie głównym sponsorem Śląska Wrocław. Umowa zawarta została na okres 2 lat w lipcu 2017 r.
- STS i KSW. Legalni bukmacherzy sponsorują nie tylko piłkę nożną. Ciekawym przykładem jest tutaj firma STS, która w 2018 r. podpisała umowę sponsorską z Federacją KSW, na mocy której logo bukmachera widoczne jest w trakcie odbywających się gal MMA.
Podane powyżej przykłady to zaledwie kropla w morzu umów sponsoringowych, jakie legalni bukmacherzy zawarli z polskimi klubami sportowymi i innymi firmami i organizacjami. Przytoczyliśmy zaledwie kilka najgłośniejszych przykładów, jednak umów takich jest znacznie więcej. Uwzględniając specyfikę branży bukmacherskiej, a także obowiązujące w Polsce przepisy prawa, inwestycja w sponsoring wydarzeń sportowych wydaje się korzystnym dla bukmacherów posunięciem.
Wyłącznie legalni bukmacherzy mogą angażować się w Polsce w sponsoring. Aktualnie niewielu bukmacherów posiada w Polsce zezwolenie na działalność przez Internet, są to: Star – Typ Sport Zakłady Wzajemne Sp. z o.o. (numer zezwolenia: SC/12/7251/11-6/KLE/2011/5540/12), LV BET Zakłady Bukmacherskie Sp. z o.o. (numer zezwolenia: PS4.6831.9.2016.EQK), E-Toto Zakłady bukmacherskie Sp. z o.o. (numer zezwolenia: AG9(RG3)/7251/15/KLE/2013/17), Fortuna online zakłady bukmacherskie Sp. z o.o. (numer zezwolenia: SC/12/7251/10/WKC/11-12/5565), Totolotek S.A. (numer zezwolenia: AG/9/7251/8/LBU/2012/2013/RD61485), forBET Zakłady Bukmacherskie Sp. z o.o. (numer zezwolenia: PS4.6831.10.2016), Milenium Zakłady Bukmacherskie Sp. z o.o. (numer zezwolenia: SC/12/7251/17-7/ARP/BMB/2011/BMI9-10599), Totalbet Zakłady Bukmacherskie Sp. z o.o. (numer zezwolenia: PS4.6831.15.2017), Cherry Online Polska Sp. z o.o. (numer zezwolenia: PS4.6831.26.2017), BEM Operations Limited (numer zezwolenia: PS4.6831.11.2017).
Obstawianie zakładów u bukmacherów nie posiadających zezwolenia jest zabronione. Pamiętaj, że zakłady bukmacherskie mogą uzależniać.