Siedem miesięcy z siatkówką na najwyższym poziomie – Orlen Liga na start!

0
2479
SONY DSC

Przed nami kolejny sezon siatkarskiej Orlen Ligi. Dla torunian szczególny, bo pierwszy z udziałem Giacomini Budowlanych Toruń. Podopieczne Nicoli Vettoriego rozgrywki zainaugurują w niedzielę, 16 października, w Arenie Toruń. Co należy wiedzieć o Orlen Lidze przed startem sezonu?

Mistrzostwa Polski w piłce siatkowej kobiet swoją historią sięgają lat przedwojennych. Pierwsze rozgrywki, z udziałem dwóch zespołów – AZS Warszawa i WKS Łódź, zainaugurowały w roku 1929. Górą były siatkarki ze stolicy, podobnie jak w kolejnych sześciu latach. Hegemonię warszawianek przerwały w 1937 roku łodzianki z Harcerskiego Klubu Sportowego. Od tego roku mistrzostwa przeniesiono do hali. Wcześniej spotkania rozgrywano na otwartym powietrzu.

Na przestrzeni lat do ligi przystępowały kolejne drużyny, m.in. z Krakowa, Lwowa, Wilna, czy Poznania. Warto odnotować, że w powojennej historii siatkówki sukcesy odnosił także Toruń. W latach 1946 i 1947 żeńska sekcja KS Pomorzanina dwukrotnie sięgała po brązowe medale. Ciekawostką jest czołowa trójka rozgrywek z roku 1957. Wtedy to, jedyny raz w historii mistrzostw Polski, całe podium przypadło w udziale klubom z jednego miasta. Mistrzem został AZS-AWF Warszawa, przed Legią Warszawa i trzecią Spartą.

Początki zawodowej ligi siatkówki kobiet

30 czerwca 2000 roku utworzono Profesjonalną Ligę Piłki Siatkowej, która miała odpowiadać za zorganizowanie i prowadzenie rozgrywek męskiej ligi zawodowej. Szybko starano się poczynić kroki, aby zawodowo w siatkówkę grały również kobiety. Udało się to jednak dopiero w 2005 roku. Kto wie czy nie trwałoby to i dłużej, gdyby nie sukcesy żeńskiej reprezentacji Polski, które pod wodzą Andrzeja Niemczyka dwa razy z rzędu sięgały po tytuł najlepszej drużyny w Europie (2003 i 2005 rok).

55768617
W 2005 roku nasze „Złotka” po raz drugi z rzędu wywalczyły tytuł Mistrzyń Europy. Sukcesy reprezentacji Polski przyczyniły się do utworzenia zawodowej ligi siatkówki kobiet (fot. Getty Image)

Ligę Siatkówki Kobiet, czyli oficjalną ligę zawodową, utworzono 17 sierpnia 2005 roku w Warszawie. Od tego dnia organizatorem rozgrywek została PLPS, a nie jak dotychczas Polski Związek Piłki Siatkowej. W skład LSK weszło 10 najlepszych drużyn w Polsce. Pierwszy zawodowy mecz siatkówki kobiet rozegrano 22 października na inaugurację rozgrywek. Na przeciw siebie stanęły AZS AWF Poznań i Gwardia Wrocław. Spotkanie zakończyło się zwycięstwem poznanianek 3:0 (25:21, 25:22, 25:22).

Pierwszy sezon Ligi Siatkówki Kobiet był zarazem 70. edycją zmagań o tytuł Mistrzyń Polski. Historyczne rozgrywki padły łupem zespołu Muszynianki Muszyna. Jest to najbardziej utytułowana drużyna zawodowych rozgrywek, która do tej pory triumfowała w lidze czterokrotnie, a do tego dorobku dołożyła po dwa srebrne i dwa brązowe medale. Muszynianka jest również, wraz z BKS-em Stalą Bielsko-Biała i KS Pałacem Bydgoszcz, najdłużej grającą drużyną w zawodowych rozgrywkach (wszystkie 10 sezonów).

mks_muszynianka_muszyna_2013-14
Muszynianka Muszyna, najbardziej utytułowany zespół zawodowej ligi piłki siatkowej kobiet, a w nim dwie obecne zawodniczki Giacomini Budowlanych Toruń – Gabriela Jasińska (pierwsza od lewej) i Sylwia Wojcieska (piąta od prawej). Zdjęcie z sezonu 2013/2014 (fot. Wikipedia)

W roku 2008 rozgrywki po raz pierwszy pozyskały sponsora tytularnego. Zostało nim polskie przedsiębiorstwo telekomunikacyjne Polkomtel SA, czyli operator sieci telefonii komórkowej Plus. W latach 2008-2012 liga tytułowała się więc Plus Ligą Kobiet. W 2012 roku do gry wkroczył Polski Koncern Naftowy „Orlen”, który siatkówkę kobiet wspiera do dnia dzisiejszego. Tegoroczny sezon Orlen Ligi będzie więc piątym pod tą nazwą, a zespoły biorące w niej udział powalczą o 81. tytuł Mistrzyń Polski. Obrońcą tytułu jest obecnie drużyna Chemika Police. Co ciekawe drużyna z Polic w bieżącym roku będzie starać się o czwarty z rzędu triumf w rozgrywkach.

Budowlani z doświadczeniem

Mimo, że toruńska drużyna dopiero zadebiutuje w tych rozgrywkach, to wiele zawodniczek ma już z Orlen Ligą spore doświadczenie. Przede wszystkim należy tutaj wspomnieć o Sylwii Wojcieskiej, która zaznała nie tylko smaku gry na najwyższym szczeblu ligowych rozgrywek w Polsce, ale i wywalczyła mistrzowski tytuł. Miało to miejsce w 2013 roku grając w Atomie Trefl Sopot. Ponadto Wojcieska ma na swoim koncie dwa brązowe medale. Pierwszy zdobyła w 2008 roku reprezentując barwy drużyny Winiary-Bakalland Kalisz, a drugi przed rokiem z Polskim Cukrem Muszynianką Muszyna wraz z inną nową zawodniczką Budowlanych – Gabrielą Jasińską.

img_0131_kopiowanie
Sylwia Wojcieska zdobyła mistrzowski tytuł w sezonie 2012/2013 reprezentując barwy Atomu Trefla Sopot (fot. Agnieszka Krawczyk/chillitorun.pl)

Z kolei nowa kapitan Budowlanych, Marta Wójcik, największe sukcesy odniosła na przełomie reformacji rozgrywek. Toruńska rozgrywająca jak na razie jedyny mistrzowski tytuł wywalczyła w ostatnim sezonie przed przemianą ligi na zawodową (2005 rok). Wcześniej udało jej się wywalczyć srebrny (2004 rok) oraz dwukrotnie brązowy medal (2003 i 2006 rok). Wszystkie sukcesy święciła z zespołem Winiary Kalisz.

Spore doświadczenie w Orlen Lidze ma także Patrycja Polak, która na tym szczeblu rozgrywek w Polsce spędziła aż 7 sezonów (KS Pałac Bydgoszcz, 2008-2012 oraz 2014-2015 i Impel Wrocław, 2012-2014). Z ekstraklasowej Dąbrowy Górniczej do Torunia przeniosła się z kolei Rebecca Pavan. Z obecnego składu Budowlanych grę w Orlen Lidze ma za sobą także Ilona Gierak. Swoją przygodę z najwyższą klasą rozgrywkową rozpoczęła w Legionovii Legionowo (2012-2013), a kontynuowała w Muszynie (2014-2015) skąd przeniosła się do pierwszoligowej drużyny Budowlanych Toruń. W niedzielę po raz kolejny zaprezentuje się na parkietach Orlen Ligi.

_dsc6717
W zespole Budowlanych nie tylko zawodniczki posiadają ogromne doświadczenie. Na ławce trenerskiej zasiądzie szkoleniowiec doskonale znany siatkarskiej publiczności (fot. Krzysztof Maliszewski/chillitorun.pl)

Mówiąc o doświadczeniu nie sposób pominąć Nicolę Vettoriego. Dla włoskiego szkoleniowca będzie to co prawda dopiero drugi sezon w Orlen Lidze (w poprzednim prowadził PTPS Piłę), ale nowy trener Budowlanych nabył ogromne doświadczenie również w męskich rozgrywkach. W 2007 roku zdobył on tytuł mistrzowski ze Skrą Bełchatów pomagając w prowadzeniu pierwszej drużyny Danielowi Castellaniemu. Rok później podobnego wyczynu dokonał we Włoszech z zespołem Itas Diatec Trentino. Wcześniej, w roku 2006, zdobył on tytuł wicemistrza świata z reprezentacją Polski, będąc statystykiem kadry narodowej. Jak widać Vettori rozpracowywanie rywali ma opanowane na najwyższym poziomie.

Trzy, dwa, jeden… Start!

Celem Giacomini Budowlanych Toruń jest zapewnienie sobie utrzymania w Orlen Lidze na kolejny sezon. Z tak doświadczoną drużyną, wspieraną dodatkowo przez młode talenty, można jednak powalczyć o coś więcej. Zwłaszcza, że zespół z Grodu Kopernika ma za sobą bardzo udany okres przygotowawczy. Jak wypadnie toruńska drużyna w pierwszym, historycznym sezonie Orlen Ligi? O tym przekonamy się już wkrótce! Budowlane sezon zainaugurują w niedzielę, 16 października, w Arenie Toruń. Pierwszym rywalem zespołu Nicoli Vettoriego będzie ŁKS Commercecon Łódź.

_dsc6607
Giacomini Budowlani Toruń gotowi na Orlen Ligę! (fot. Krzysztof Maliszewski/chillitorun.pl)