Przed nami kolejny sezon siatkarskiej Orlen Ligi. Dla torunian szczególny, bo pierwszy z udziałem Giacomini Budowlanych Toruń. Podopieczne Nicoli Vettoriego rozgrywki zainaugurują w niedzielę, 16 października, w Arenie Toruń. Co należy wiedzieć o Orlen Lidze przed startem sezonu?
Mistrzostwa Polski w piłce siatkowej kobiet swoją historią sięgają lat przedwojennych. Pierwsze rozgrywki, z udziałem dwóch zespołów – AZS Warszawa i WKS Łódź, zainaugurowały w roku 1929. Górą były siatkarki ze stolicy, podobnie jak w kolejnych sześciu latach. Hegemonię warszawianek przerwały w 1937 roku łodzianki z Harcerskiego Klubu Sportowego. Od tego roku mistrzostwa przeniesiono do hali. Wcześniej spotkania rozgrywano na otwartym powietrzu.
Na przestrzeni lat do ligi przystępowały kolejne drużyny, m.in. z Krakowa, Lwowa, Wilna, czy Poznania. Warto odnotować, że w powojennej historii siatkówki sukcesy odnosił także Toruń. W latach 1946 i 1947 żeńska sekcja KS Pomorzanina dwukrotnie sięgała po brązowe medale. Ciekawostką jest czołowa trójka rozgrywek z roku 1957. Wtedy to, jedyny raz w historii mistrzostw Polski, całe podium przypadło w udziale klubom z jednego miasta. Mistrzem został AZS-AWF Warszawa, przed Legią Warszawa i trzecią Spartą.
Początki zawodowej ligi siatkówki kobiet
30 czerwca 2000 roku utworzono Profesjonalną Ligę Piłki Siatkowej, która miała odpowiadać za zorganizowanie i prowadzenie rozgrywek męskiej ligi zawodowej. Szybko starano się poczynić kroki, aby zawodowo w siatkówkę grały również kobiety. Udało się to jednak dopiero w 2005 roku. Kto wie czy nie trwałoby to i dłużej, gdyby nie sukcesy żeńskiej reprezentacji Polski, które pod wodzą Andrzeja Niemczyka dwa razy z rzędu sięgały po tytuł najlepszej drużyny w Europie (2003 i 2005 rok).
Ligę Siatkówki Kobiet, czyli oficjalną ligę zawodową, utworzono 17 sierpnia 2005 roku w Warszawie. Od tego dnia organizatorem rozgrywek została PLPS, a nie jak dotychczas Polski Związek Piłki Siatkowej. W skład LSK weszło 10 najlepszych drużyn w Polsce. Pierwszy zawodowy mecz siatkówki kobiet rozegrano 22 października na inaugurację rozgrywek. Na przeciw siebie stanęły AZS AWF Poznań i Gwardia Wrocław. Spotkanie zakończyło się zwycięstwem poznanianek 3:0 (25:21, 25:22, 25:22).
Pierwszy sezon Ligi Siatkówki Kobiet był zarazem 70. edycją zmagań o tytuł Mistrzyń Polski. Historyczne rozgrywki padły łupem zespołu Muszynianki Muszyna. Jest to najbardziej utytułowana drużyna zawodowych rozgrywek, która do tej pory triumfowała w lidze czterokrotnie, a do tego dorobku dołożyła po dwa srebrne i dwa brązowe medale. Muszynianka jest również, wraz z BKS-em Stalą Bielsko-Biała i KS Pałacem Bydgoszcz, najdłużej grającą drużyną w zawodowych rozgrywkach (wszystkie 10 sezonów).
W roku 2008 rozgrywki po raz pierwszy pozyskały sponsora tytularnego. Zostało nim polskie przedsiębiorstwo telekomunikacyjne Polkomtel SA, czyli operator sieci telefonii komórkowej Plus. W latach 2008-2012 liga tytułowała się więc Plus Ligą Kobiet. W 2012 roku do gry wkroczył Polski Koncern Naftowy „Orlen”, który siatkówkę kobiet wspiera do dnia dzisiejszego. Tegoroczny sezon Orlen Ligi będzie więc piątym pod tą nazwą, a zespoły biorące w niej udział powalczą o 81. tytuł Mistrzyń Polski. Obrońcą tytułu jest obecnie drużyna Chemika Police. Co ciekawe drużyna z Polic w bieżącym roku będzie starać się o czwarty z rzędu triumf w rozgrywkach.
Budowlani z doświadczeniem
Mimo, że toruńska drużyna dopiero zadebiutuje w tych rozgrywkach, to wiele zawodniczek ma już z Orlen Ligą spore doświadczenie. Przede wszystkim należy tutaj wspomnieć o Sylwii Wojcieskiej, która zaznała nie tylko smaku gry na najwyższym szczeblu ligowych rozgrywek w Polsce, ale i wywalczyła mistrzowski tytuł. Miało to miejsce w 2013 roku grając w Atomie Trefl Sopot. Ponadto Wojcieska ma na swoim koncie dwa brązowe medale. Pierwszy zdobyła w 2008 roku reprezentując barwy drużyny Winiary-Bakalland Kalisz, a drugi przed rokiem z Polskim Cukrem Muszynianką Muszyna wraz z inną nową zawodniczką Budowlanych – Gabrielą Jasińską.
Z kolei nowa kapitan Budowlanych, Marta Wójcik, największe sukcesy odniosła na przełomie reformacji rozgrywek. Toruńska rozgrywająca jak na razie jedyny mistrzowski tytuł wywalczyła w ostatnim sezonie przed przemianą ligi na zawodową (2005 rok). Wcześniej udało jej się wywalczyć srebrny (2004 rok) oraz dwukrotnie brązowy medal (2003 i 2006 rok). Wszystkie sukcesy święciła z zespołem Winiary Kalisz.
Spore doświadczenie w Orlen Lidze ma także Patrycja Polak, która na tym szczeblu rozgrywek w Polsce spędziła aż 7 sezonów (KS Pałac Bydgoszcz, 2008-2012 oraz 2014-2015 i Impel Wrocław, 2012-2014). Z ekstraklasowej Dąbrowy Górniczej do Torunia przeniosła się z kolei Rebecca Pavan. Z obecnego składu Budowlanych grę w Orlen Lidze ma za sobą także Ilona Gierak. Swoją przygodę z najwyższą klasą rozgrywkową rozpoczęła w Legionovii Legionowo (2012-2013), a kontynuowała w Muszynie (2014-2015) skąd przeniosła się do pierwszoligowej drużyny Budowlanych Toruń. W niedzielę po raz kolejny zaprezentuje się na parkietach Orlen Ligi.
Mówiąc o doświadczeniu nie sposób pominąć Nicolę Vettoriego. Dla włoskiego szkoleniowca będzie to co prawda dopiero drugi sezon w Orlen Lidze (w poprzednim prowadził PTPS Piłę), ale nowy trener Budowlanych nabył ogromne doświadczenie również w męskich rozgrywkach. W 2007 roku zdobył on tytuł mistrzowski ze Skrą Bełchatów pomagając w prowadzeniu pierwszej drużyny Danielowi Castellaniemu. Rok później podobnego wyczynu dokonał we Włoszech z zespołem Itas Diatec Trentino. Wcześniej, w roku 2006, zdobył on tytuł wicemistrza świata z reprezentacją Polski, będąc statystykiem kadry narodowej. Jak widać Vettori rozpracowywanie rywali ma opanowane na najwyższym poziomie.
Trzy, dwa, jeden… Start!
Celem Giacomini Budowlanych Toruń jest zapewnienie sobie utrzymania w Orlen Lidze na kolejny sezon. Z tak doświadczoną drużyną, wspieraną dodatkowo przez młode talenty, można jednak powalczyć o coś więcej. Zwłaszcza, że zespół z Grodu Kopernika ma za sobą bardzo udany okres przygotowawczy. Jak wypadnie toruńska drużyna w pierwszym, historycznym sezonie Orlen Ligi? O tym przekonamy się już wkrótce! Budowlane sezon zainaugurują w niedzielę, 16 października, w Arenie Toruń. Pierwszym rywalem zespołu Nicoli Vettoriego będzie ŁKS Commercecon Łódź.