Nieprawidłowe postępowanie przy niedotlenieniu noworodka

0
4037

Układ nerwowy – zwłaszcza mózg – jest kluczowym, ale bardzo podatnym na uszkodzenia systemem ludzkiego organizmu. Niestety wszelkie zmiany chorobowe, czy urazy układu nerwowego mogą bardzo utrudnić, a nawet uniemożliwić samodzielne funkcjonowanie. Jednak nie tylko uszkodzenia mechaniczne czaszki, czy kręgosłupa są poważnym zagrożeniem dla systemu nerwowego. Warto pamiętać, że nieodwracalne zmiany w mózgu rozpoczynają się już w kilka minut po zaprzestaniu doprowadzania do niego odpowiedniej ilości tlenu. Jest to szczególnie niebezpieczne dla noworodków, które w przypadku niedotleniania okołoporodowego mogą na zawsze stracić szanse na pełny rozwój – a w skrajnych przypadkach nawet życie

Fatalne skutki niedotlenienia okołoporodowego

Do niedotlenienia okołoporodowego najczęściej dochodzi w wyniku przedłużającej się akcji porodowej. Jeżeli lekarz na czas nie podejmie decyzji o przeprowadzeniu cesarskiego cięcia i dziecko będzie zbyt długo pozostawało w drogach rodnych matki prawdopodobieństwo niedotlenienia jest bardzo duże. Jego skutki mogą być różnorodne – od niewielkiej dysfunkcji układu nerwowego, po jego rozległe uszkodzenia. Warto pamiętać, że niektóre skutki niedotlenienia mogą ujawnić się nawet kilka lat po porodzie – dysleksja, jąkanie się, czy inne problemy rozwojowe często są pokłosiem niedostatecznego natlenienia dziecka podczas porodu. Na szczęście współczesna medycyna potrafi łagodzić skutki takiego stanu. Jedną z procedur stosowanych w tym celu jest selektywne chłodzenie mózgu noworodka. Zastosowanie niskiej temperatury pozwala zahamować negatywne reakcje chemiczne w mózgu dziecka determinujące jego uszkodzenie. Metodę tę stosuje się przez nałożenie na główkę noworodka specjalnego czepka, który pozwala zmniejszyć temperaturę mózgu, przy jednoczesnym zachowaniu właściwej ciepłoty ciała. Skuteczność tej metody została potwierdzona wieloletnimi badaniami klinicznymi i jest ona obecnie uznawana za standard postępowania z niedotlenionym noworodkiem. Jednak co zrobić w sytuacji, gdy lekarze nie wykorzystali tego typu możliwości?

Odpowiedzialność za błąd w sztuce medycznej

Oczywiście utraconego zdrowia nikt nie jest w stanie przywrócić. Jednak należy pamiętać, że lekarz popełniający błąd wyrządzający pacjentowi szkodę ma obowiązek ją naprawiać – najczęściej poprzez wypłatę odszkodowania. Błąd medyczny stanowi nie tylko działanie lekarza (np. postawienie błędnej diagnozy, czy zalecenie zbyt dużej dawki leku), ale także jego zaniechanie – a więc niepodjęcie odpowiedniej terapii, przykładowo chłodzenia mózgu niedotlenionego noworodka. Jeżeli więc przez zaniechanie lekarza doszło do pogorszenia stanu zdrowia pacjenta istnieje możliwość ubiegania się o stosowne do rozmiarów szkody odszkodowanie. Najczęściej wiąże się to z koniecznością przeprowadzenia procesu cywilnego, w którym należy wykazać winę lekarza w wyrządzeniu szkody. Pomimo wielu trudności warto podjąć walkę o odszkodowanie – w przypadku niedotlenienia okołoporodowego przede wszystkim ułatwi ono konieczną rehabilitację oraz przystosowanie się do nowych warunków.