Ropa, diament i… autostrada. Co wybierasz?

0
2061

Praca na budowie wielu z nas kojarzy się raczej z mniej skomplikowanymi czynnościami, do których nie potrzeba szczególnego wykształcenia. Nic bardziej mylnego! Specjaliści są niezwykle ważni nie tylko w momencie powstawania budynku czy drogi, ale też jeszcze przed rozpoczęciem całego procesu. Szukasz ciekawej i dobrze płatnej pracy w Grudziądzu? Zastanów się nad karierą geologa!

Podróż przez ery, czyli na czym polega praca geologa

Wielu przyszłych geologów, mówiąc o kierunku swojej edukacji, może usłyszeć dziwne pytania. “Geologia? To coś o dinozaurach, tak?”, “Będziesz się zajmować kamieniami?” – to tylko niektóre z pomysłów, jakie przychodzą niezbyt dobrze zorientowanym osobom do głowy. Czym w rzeczywistości zajmuje się geolog? Tematyka studiów czy zajęć w technikum bądź w szkole policealnej na tym kierunku jest bardzo szeroka. Przyszli specjaliści poznają między innymi tajniki hydrogeologii, kartografii geologicznej czy geologii złóż.

Z pewnością studiując ten kierunek na uczelni wyższej dowiemy się znacznie więcej, między innymi zgłębiając takie dziedziny, jak geochemia, geofizyka i paleontologia, dzięki czemu zyskamy znacznie więcej możliwości zatrudnienia. Mile widziani są także absolwenci geografii, którzy zdobyli odpowiednie uprawnienia. Jednak o pracę w Grudziądzu nie muszą martwić się również osoby bez magistra, za to z tytułem technika.

Geolog na placu budowy – jakie ma zadania?

Geolog niekiedy mylnie bywa utożsamiany z geodetą. Jednak ten drugi pojawia się na placu budowy znacznie wcześniej, aby wykonać wszelkie niezbędne pomiary, co jest konieczne do uzyskania pozwoleń budowlanych. Następnie na placu boju pojawia się geolog. Do jego głównych zadań należy zbadanie gruntu, dzięki czemu możliwy będzie dobór odpowiednich fundamentów. Jest to szczególnie ważne w przypadku terenów o wysokiej wilgotności gleby lub znajdujących się w pobliżu wzniesień. Taki specjalista wyznaczy również miejsca wykonania odwiertów.

Sama dziedzina geologii rozwinęła się na tyle, że aktualnie wielu specjalistów jest wysoko wyspecjalizowanych, możemy więc spotkać m.in. paleontologów czy mineralogów. Jednak jeżeli naszym celem nie jest pozostanie na uczelni, wybierzmy np. kartografię geologiczną, często połączoną z tektoniką, geologię inżynierską czy hydrogeologię. To właśnie dzięki nim uda nam się znaleźć pracę w Grudziądzu, ale też innych miastach Polski.

Geolog – ile zarabia?

Zarobki w profesji geologa będą się różnić zarówno w zależności od miasta, jak i charakteru wykonywanej pracy, a więc między innymi wybranej w ścieżce kształcenia specjalizacji. Średnio można je oszacować na ok. 3500-4500 zł brutto. Nie bez znaczenia jest również miejsce pracy – w zależności od tego, czy geologa zatrudnia uczelnia, firma, czy zdecyduje się on na własną działalność gospodarczą, jego pensja może znacznie się różnić.

Sądzisz, że ta droga kariery jest stworzona dla Ciebie? Szukasz pracy w Grudziądzu? Sprawdź dostępne oferty na GoWork.pl i znajdź propozycję dla siebie!